Gelişim, Kişisel Gelişim, Koçluk

Konfor Alanı Dışına Çıkmak

5 dakikalık okuma

Konfor bölgenizden hemen şu anda dışarı çıkmalısınız çünkü bu bölgede kalırsanız gelecek sizin için pek parlak değil.

Asla konfor bölgesinde durmayın, dışarı çıkın yeni şeyler hedefleyin, hep diken üstünde olun. İnternette gerçekten bu “konfor bölgesi” terimi üzerine çok yanlış bilgiler dolanıyor.

Hadi gelin bu konuyu sizlerle birazcık açalım…

Konfor Alanının Dışına Çıkmak İçin İçinde Kalmak

Aslında mesele konfor bölgesinde olmanız değil, konfor bölgenizi daha çok nasıl değerlendirdiğiniz. Direkt hayatım üzerinden örnekler ile açıklamaya kalkışacağım bu durumu. Ben İstanbul’da Şişli’de oturuyordum ve yaklaşık dört yıl önce Kartal’da bir iş buldum. Gitmem iki saat sürüyordu dönmem iki saat sürüyordu ve günde 4 saatimi sadece yola harcıyordum.

Gördüğünüz gibi pek de konforlu bir durum değildi çünkü hem vaktimi harcıyordum hem de fazlasıyla yoruluyordum. Ben ise bu konforsuz durumumdan rahatsız olarak daha konforlu bir hayata geçiş yapmak istedim.

Bu yüzden ne yaptım?

İş yerime beş dakika mesafede bir ev tuttum ve yolumu iki saatten beş dakikaya indirdim. Ardından gidip bu yeni tuttuğum evde, eve iki dakika mesafede bir spor salonuna üye oldum. Ardından kız arkadaşım da benimle beraber aynı eve çıktı ve bütün hayatımı yaklaşık beş dakikalık bir alana sığdırdım.  Elbette bunun kötü yanları da var fakat kendime bir konfor alanı yaratmaya çalıştım.

Bunun ardından ise işe gitmem sadece beş dakika sürüyordu, market evimin yanındaydı, spor salonu evimin yanındaydı, kız arkadaşımla beraber kalıyordum ve gördüğünüz gibi alternatif hiçbir şeye vakit veya enerji harcamam gerekmiyordu.

Peki bu noktada ne oluştu?

Bu noktada kendime bir konfor bölgesi yarattım ve bunu gitgide genişletmeye başladım.

İşte önemli olan nokta aslında burada…

Hayatınızın herhangi bir bölümünde bir konfor bölgesi yaratırsanız kendinize, vakit harcamayacağınız, yorulmayacağınız ve her şeyi kolayca yapabileceğiniz ve sonuç olarak da kendinize fazlasıyla enerji ve vaktin oluşacağı bir konfor bölgesine ulaşabilirsiniz. Bu noktada seçiminizi çok dikkatli yapmanız gerekiyor çünkü burada yol ikiye ayrılıyor.

Bu yollardan bir tanesi rahatlığa kapılıp yatarak bütün gün dizi izleyerek oyun oynayarak nispeten verimsiz şeyler yaparak bu vakti ve enerjiyi negatif olarak değerlendirmeniz.

Diğer bir yol ise konfor bölgesini doğru kullanabileceğiniz, benim tavsiye ettiğim yol, bu kazandığınız enerjiyi ve vakti hedefleriniz ve amaçlarınız doğrultusunda değerlendirebilmek.

Bahsettiğim gibi Kartal’da işe gitmek beş dakika sürüyordu ve kazandığım bütün vakitleri yazılarıma ayırmaya başladım. Blog senelerdir ortalardaydı ama zaman bulamıyordum ve içerik üretemiyordum.

Konfor bölgesi sayesinde içerik üretmeye, bazen günde bir içerik yazmaya başladım. Kendimi geliştirme yolunda ilerlerdim.

Çünkü hobilerime, işlerime, hedeflerime ayıracak bir vaktim doğmuştu kendime bir konfor bölgesi yarattığım için.

Aynı şekilde şu an Hollanda’ya geldim ve mevcut olan konfor bölgemden çıkarak oldukça rahatsız, bilinmez, karanlık bir bölgeye adım attım. Yine burada aynı süreç üzerinden geçiyorum ve yine kendime bir konfor bölgesi yaratıp, vakit kazanıp enerji kazanıyorum.

Bunlardan tasarruf edebileceğim bir hayat yarattım kendime. Bir sonraki hedeflerim ve amaçlarım doğrultusunda bu vakti ve enerjiyi kullanmak istiyorum.

Burada ne yaptım?

Bisiklet aldım. Yaklaşık 10-15 dakika sürüyor işe gitmem. En çok ziyaret ettiğim iki adet market var, ikisi de işe giderken, dönerken yolumun üzerinde. Spor salonum da, aynı şekilde o da yol üzerinde. Frizbi antrenmanlarımı yaptığımız saha evime bir dakika mesafede. Ve şehir zaten nispeten küçük olsa da burada kendi konfor bölgemi yaratmaya çalıştım ve üç haftada tamamladım bile diyebilirim açıkçası.

Bu sayede kendime çok fazla vakit ayırabiliyorum, bu vakti de elbette tuzağa düşmeden, yatarak, tembellik yaparak değil, verimli bir şekilde geçirmeyi planlıyorum. Mesela şu anda yazdığım bu yazı, bu optimizasyonlar demeyeyim de çok robot gibi kalıyor, hayatımdaki düzenlemeler sayesinde bu yazıyı yazabiliyorum. Aynı şekilde kitap okuyorum, geziyorum, seyahat ediyorum.

Ve bunların hepsini yarattığım konfor bölgesine borçluyum…

Peki siz ne yapabilirsiniz?

Öncelikle konfor bölgesi ile ilgi yazıları okuduğunuzda videoları izlediğinizde bu söylediklerimi hatırlayıp bir kez daha düşünebilirsiniz. Onun dışında kendi hayatınızda da gerçekten hep diken üzerinde olmak yerine bazı şeyleri düzenleyip mesafeleri, vakileri ve enerji sarf etmenize neden olan şeyleri düzenleyip biraz da daha hayatınızı kolaylaştırıp konfor düzeyinizi arttırıp konfor bölgenizi geliştirebilir genişletebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonrada iki üç kere bahsettiğim gibi yatmak ve tembellik yapmak yerine başka bir noktaya geçiş yapıp orada kendimize yine bir konfor bölgesi yaratabilir bu süreç üzerinden devam edebilirsiniz.

Ben şu anda fazlasıyla rahatım, fazlasıyla vakit ve enerjim var, bunu da dediğim gibi yazılarıma ve videolarıma ayırmayı hedefliyorum.

Bakalım bir sonraki adımım nereye olacak ve gittiğim yerde kendime nasıl rahat ve konforlu bir bölge, bir hayat tarzı yaratacağım.

(Burag Hançer)