Bu yazımızda Koçluk Soruları ve Koçluk Cümleleri ‘nden bahsedeceğiz.

 

Koçluk yapabilmek için iletişim kabiliyetinin çok güçlü olması gerekmektedir.Çünkü bu meslek insanlarla birebir iletişim kurarak,en önemlisi de sorular sorarak uygulanan bir çalışmadan oluşmaktadır.Dolayısıyla koçluk mesleğini yapacak kişinin “Soru Sorma” becerisini geliştirmesi gerekmektedir.

Koçlukta önemli olan açık uçlu ve güçlü sorular sormak ve danışanı çok dikkatli ve derin dinlemektir. Kapalı uçlu sorular sormamamızın sebebi ise kapalı uçlu soruların cevabı genelde evet-hayır gibi kısa yanıtlarla bulunabilir ve yanıt alındıktan sonra iletişim bitebilir veya kopabilir,dolayısıyla da seansımız devam edemeden sonlanmış olur. Seanslarda “Açık Uçlu Sorular” sormamız bu yüzden çok önemlidir.

 

 “Nasıl?,Başka?,Hangi?,Ne?” gibi soru kelimelerini kullanarak soru sorduğumuzda danışanımızın kendi çözümünü bulmasına yardımcı oluyoruz,aslında bildiği cevapları bu açık uçlu yani cevabı evet-hayır olmayacak olan sorularla kendisinin bulmasını sağlayarak ,kendi içindeki potansiyelini keşfetmesine,kendi çözüm yolunu kendisinin açığa çıkarmasına yardımcı oluruz.Dolayısıyla sorularımız yardımıyla sorunların nedeninden çok çözümüne odaklanır ve danışanımız bu sayede kendi çözümünü kendisi bulur ,böylece balık vermek yerine balık tutmayı öğretmiş oluruz, bu sayede danışanımız, hayatı boyunca bu şekilde problem çözme becerisini rahatlıkla kullanarak yaşamını güzelleştirir.

 

  Seans esnasında bir diğer önemli husus ise danışanımızı yargısız dinlemek ve kesinlikle yol gösterici fikir beyan etmemek ve şahsi yorumlarda bulunmamaktır. Koçluk cümleleri kesinlikle yargıdan ve fikirden uzak, tarafsız ve nötr olmalıdır. Konuşulan durum hakkında,danışanımıza karşı doğru veya yanlış hiçbir şekilde yönlendirmede bulunamayız.Bu şekilde hipnotik ve üzerine düşünmesi gereken sorular sorarak,danışanımızda kalıcı eylem ve davranış değişiklikleri oluşmasını ve kendi hedefine doğru emin adımlarla ilerlemesini sağlamayı hedefleriz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.