Blog

Kişisel İllüzyonlara Son Vermek: 15 Adımda Daha Huzurlu Bir Yaşam

Kişisel İllüzyonlara Son Vermek
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Online Koçluk Uncategorized

Kişisel İllüzyonlara Son Vermek: 15 Adımda Daha Huzurlu Bir Yaşam

Uyan!

Kimsenin değiştiği falan yok. Evet! Tabii ki kendinin, hayatının en iyi versiyonunu yaşıyorsun, tamam, ama kişiliğin değişmiyor.
Hoşlanmadığın bir durumla karşılaştığında içindeki canavar hortlamıyor mu? Yoksa o çıkmasın diye kaçıyor musun hâlâ? Kandırma kendini sakın.
Uyan!
Yaşaman gereken bir deneyim varsa yaşanıyor. Korktuğun şey başına geliyor. Fark etmiyor musun? Değiştirmeye çalıştığın şey daha da büyüyor, bastırmaya çalıştığın şey daha da acıtıyor görmüyor musun?

Kişisel gelişim bence kişisel bir farkındalıktır. Kendini tanıma ve anlama sanatıdır. Duygularını yönetebilme yetisi, ama değiştirme ya da bastırma değil. Eğer biri seni değiştirmeye çalışıyorsa, oradan hemen kaç derim. Eğer biri özgünlüğünü koruyup sana rehberlik ediyorsa orada kal derim.

Kişisel illüzyon

1. Hiç kimseyi değiştiremediğin gibi kendini de değiştiremezsin, fakat özgünlüğünü koruyup kendinin ve hayatının en iyi halini yaşayabilirsin. İşte o zaman kendini değiştirmeye gerek duymazsın. Her anını korkmadan, özgürce yaşarsın.

Sadece sen olduğunda özgür olabilirsin. Rehberliğini her daim dışarıda aramak seni o kişiye bağımlı kılar ve gerçeği görmeni engeller. Tek rehber ve harita kalbinde gizlidir. Hiçbir usta seni özündeki mükemmellikle buluşturamaz, ancak bu yolda rehberlik edebilir.

Kendinde savaştığın özelliklerin neler?
Sürekli baskılamak işe yarıyor mu?
O özelliğini en iyi hale nasıl getirebilirsin?

2. Her daim pozitif kalamazsın. Yaşadığımız, gördüğümüz, duyduğumuz her şey zıttıyla vardır. Bunu kabul etmediğin sürece duygularını bastırır ve artık bastıramayacağın noktada patlarsın.

Bir kuşun uçabilmesi için iki kanada ihtiyacı vardır. Bu senin için de geçerlidir. Tek bir kanatla uçamazsın. Sadece iyiye ve pozitife tutunarak yaşayamazsın. Hayatı özgürce, bütünüyle yaşayabilmek iyi ve kötünün arasındaki dengeyi kurabilmektir.

Asıl mesele kötüyü yok etmek değil, ona tutunmak da değil içinden bilgelikle geçebilmektir.

3. Geçmişi yok edemezsin. Çünkü geçmiş hafızandadır ve silinmesi mümkün değildir. Benzer olaylarla karşılaştığında tekrar tüm duygular yüzeye çıkar fakat yaşanılan o olaya her zamankinden farklı bakarak, olayı farklı algılayarak duygu durumunu dönüştürebilirsin. Böylece yaşadığın deneyim doğal olarak kendiliğinden dönüşecektir.

4. An bir bilinç meselesidir. Her daim anda kalamazsın ama bilincin yükseldikçe anı kaçırdığının farkında olabilirsin ve bu farkındalık seni doğal olarak ana götürecektir.

5. Olumlama yapmak, korkunun kaynağını bulmadan, onunla yüzleşmeden ve oraya sevgiyle pansuman yapmadan bir işe yaramaz.

6. Niyette tüm hedefler, arzular evrene teslim edilmediği takdirde ekstra çaba getirir. Evrene teslim etmek, sorumluluğunu almamak değildir.

7. Kişisel farkındalıkta doğru veya yanlış yoktur. İşe yarayan veya yaramayan vardır.

8. Yaşadığın olayı veya kişiyi ne çekersin, ne de seçersin. Yaşaman gereken bir deneyim varsa bu yaşanır. Fakat nasıl yaşayacağın tamamen sana bağlıdır.

Hayatta yaşadığın deneyimi değiştirmeye çalışmak işe yaramaz. Ona yüklediğin duyguyu bütünlediğinde otomatik olarak deneyim de o frekansa uygun değişecektir.

9. Kişisel gelişimde hiçbir tanım, kural yoktur. Her şey her an değişebilir. Bu maddeler de dahil…

10. Koşulsuz sevgi diye bir şey oyuncaklarından vazgeçmediğin takdirde yoktur. Zaten bu limitli dünyada bunu gerçekleştirebilen kişi sayılıdır. Limitli bir dünyada ve bu kadar egonun tuzağı, oyuncakları varken limitsiz düşünmek veya yaşamak pek kolay değildir.

11. Mutluluk ve tatmin kesinlikle dışarıdan alınmaz. Hiçbir eğitmen, kitap, seminer bunu veremez. Yol gösterebilir fakat içselleştirmek tamamen kişiye aittir. İç disiplin gerektirir.

Hayatının akışını, sorumluluğunu, fikirlerini, sorularının cevabını bir başkasının eline verirsen, onun yazdığı her şeyi oynamak, onun söylediği her şeye uymak zorunda kalırsın. Bunun için ne ağla, ne de kimseyi suçla.
Fark et ve hayatının sorumluluğunu al.

13. Kimse senin enerjinizi düşüremez. Var olan düşük enerjiyi ortaya çıkarabilir. Yüksek enerji her zaman ve her yerde düşük enerjiyi yükseltecektir.

14. Egonu yok edemezsin. Sadece sana ne yaptığını, seni nasıl durduğunu fark edebilirsin. Tanık olabilirsin. Farkında olursan sana zarar veremez ve durduramaz hiçbir düşünce, kişi veya olay.

15. Bir şey var olup bitiyorsa, değişebiliyorsa o gerçekten gerçek olabilir mi?

O zaman üzüldüğün şey ne?
Kırıldığın, anlam yüklediğin şey ne kadar gerçek?
Herkese göre aynı olmayan şey, tüm o farklı yorumlar ne kadar gerçek?

(Alıntıdır)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping