Gelişim, Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Motivasyon Film Önerileri

3 dk okundu

Bir başka insanın hayallerini gerçekleştirmesi ya da zorluklarla karşılaştığı zaman yeni çözüm yolları bulması çoğu zaman herkese ilham vermektedir. İşte biz de sizleri kişisel gelişim konusunda etkileyecek, değiştirecek sizleri bu zamanlarda daha fazla motive edecek film önerileri ile karşınızdayız. İşte bu filmler!

Temple Grandin

Colorado State de profesörlük yapan otizmli bir kadın olan Temple Grandinin yaşamını anlatan gerçek bir hayat hikâyesi. Temple Grandin lisan ile değil fotoğraflar ile düşünen gördüğü her şeyi zihninde canlandırıp birleştiren biri. Dört yaşındayken hiç konuşmadığı için annesi tarafından doktora götürülen ve doktor tarafından otizm teşhisi konulan Temple’ın annesinin ona karşı büyük bir sevgi ve sabırla yaklaşması, fen bilgisi öğretmenin de desteği ile üniversiteye gitmesi ile başlayan bir film. (Mastır yaparken Temple’ın sığırlar üzerine yaptığı çalışmalar ile kendini göstermesi ve sonradan da otizm üzerine yaptığı konuşma ile her kapının yeni bir dünyaya açıldığını sizlere net bir şekilde gösterecek film. Özellikle otizm konusunda sizlere, bizlere büyük bir farkındalık oluşturacak Claire Danes’in canlandırdığı sevimli ve yer yer sizi gülümsetecek davranışlarıyla Temple Grandin.) Sizlere hem kişisel gelişim hem de motivasyon sağlayıcı etkisi ile 2010 yılında gösterime giren güzel bir yapıttır.

“Otizmi anlamak istiyorsanız hayvanları anlamalısınız.”

Süre: 1 saat 47 dakika.

IMDb puanı: 8.3

Temple Grandin

LE JEU (Saklanacak Bir şey Yok)

Yedi çok yakın arkadaş bir akşam yemeği için toplanıyorlar. Üçü eşi ile birlikte biri ise tek başına yemeğe geliyor. Yemek esnasında bir oyun oynamaya karar veriliyor. Olaylar sadece bir masanın etrafında geçiyor. Oyunun kuralı ise herkes telefonunu masanın ortasına koyacak ve gelen mesajları, aramaları birbirlerine gösterecekler. Oyun devam ederken aklınıza sizin de sırlarınızın olduğu bu sırları gizli tutmanız gerektiği ya da bu sırrı söylemenin sizi rahatlatabileceği düşünceleri arasında ikilemde kalacağınız bir filmdir. Film devam ederken herkesin aslında farklı bir hayatı olduğunu belki de sizin de görünenin aksine farklı bir hayatınızın olup olmadığını düşündürecektir. Yönetmenliğini de Fred Cavayé’nin yaptığı güzel bir kişisel gelişim filmidir.

Süre: 1 saat 33 dakika.

IMDb puanı: 6.8

Le Jeu

Dangal

18 Ağustos 2017 yılında yayınlanan bir Bollywood filmidir. Bollywood’un yıldızı Aamir Khan filmi olan Dangal,konusu ile sizi etkileyecek bir filmdir.Konusu, Dangal, Hindistan’da yaşayan bir genç iken güreşle ilgileniyor ve en büyük hayali ise ülkesine bir altın madalya kazandırmak. Fakat babası onun güreşçi olmasına izin vermiyor. Çünkü babası onun güreşçi olarak geçinebileceğini düşünmüyor. (Buraya kadar belki de birçoğunuz buna benzer bir durum ile karşılaşmış olabilirsiniz. Fakat filmi izlerken olanaksızlıklar içinde bir olanak sağlamaya çalışıldığını aslında olanaksızlığın bile bir seçim olduğunu göreceğiniz bir filmdir.Filmi izledikten sonra Dangal’ı her hatırladığınızda kulağınıza fısıldayacak olan o “vazgeçme” kelimesini hatırlayacağınız motivasyon filmlerden birisidir.) Bir ipucu; acaba size vazgeçme kelimesini fısıldayacak kişi Dangal mı olacak ya da bir başkası yahut her ikisi de mi? Bu da sizin filmi izledikten sonra karar verebileceğiniz bir şey!

Süre: 2 saat 49 dakika.

IMDb puanı: 8.4

Dangal

(Alıntı)


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.