Olumlu düşünmek ve motivasyon yükseltmek için söylenen “Bardağın dolu tarafını görmek” deyiminin haklılığı, bilimsel olarak da ispatlandı.

Sabah’ta yayınlanan habere göre, ABD’de, Harvard, Chapman, Drexel ve Northwestern üniversiteleri tarafından yürütülen çalışmada iyimser kişilerin, kötümser kişilere göre çok daha sağlıklı bir kalbe sahip oldukları ortaya çıktı. 52 ila 84 yaş arası 5 bin 100’den fazla kişinin katıldığı araştırmada, yaş, egzersiz yapma, sigara kullanımı, beslenme şekli, vücut kitleendeksi, kandaki şeker oranı ve yüksek tansiyon gibi sağlık kriterleri de dikkate alındı.

2002-2004 arasında yürütülen çalışmada iyimserlerin sağlık durumunun diğerlerine oranla yüzde 50 ila 76 oranında daha iyi olduğu sonucuna varıldı. Araştırmayı yöneten Illinois Üniversitesi’nde görevli bilim insanı RosalbaHernandez, “Yüksek seviyede iyimser bir ruh haline sahip olan bireylerin iyi bir kalp sağlığına sahip olma şansı kötümserlere göre iki kat daha fazla” dedi. Hernandez çalışmanın en dikkat çekici ayrıntılarından birinin de kalp sağlığı ve iyimserlik arasındaki bağlantının farklı sosyal gruplar arasında değişmemesi olarak açıklıyor.
Biz de bu haberi şöyle tamamlayalım: Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.