Hayatımızdaki pandemi etkisi tam anlamıyla devam ederken, bir çoğumuz yaptığımız planları hala ertelemekten kurtulamıyoruz.
Sosyal hayatın kısıtlılığı, kişisel hayata artı zaman olarak dönerken, hayalini kurduğumuz ya da kendimizi şartladığımız hedeflerimizi gerçekleştirmek için sizce de uygun bir zaman değil mi?

Açıkçası kısıtlı hayat psikolojisiyle zaten enerjinizin düşmüş, istek ve motivasyonunuzun azalmış olduğunu tahmin ediyoruz. Maalesef bir çoğumuz bu durumdayız. Haydi gelin işin ucundan hep birlikte tutunarak, kendimizi şöyle en azından bir nebze kaldırmaya çalışalım. Eminiz bir faydası olacaktır.

Gelin bu yazımızda şu yaptığımız planlar ve kurduğumuz hayalleri ertelememek için biraz enerjilerimize çeki düzen verelim..

“An”da kalın

Ne geçmişe ne geleceğe gitmeyin.. Şu anınızda yaptıklarınızı geleceğe doğru giderken yanınızda götüreceksiniz unutmayın. Şu an yaptığınızla geçmişinizdeki eksiklerinizi kotaracaksınız. Bunu daunutmayın. Kısacası şu an hem geçmiş, hem geleceğiniz için bir ışık, bir fırsat, bir adım..
Onu boş ve atıl bırakmayın. Haydi şimdi başlayın..

Sakın kendinizi kandırmayın

“An” demişken şimdiyi kast ediyoruz. Bir dakika sonrası an değildir. Gelecektir. Onun için az sonra, yarın, haftaya… gibi söylemleri bırakın..  Çünkü ertelemek, ertelemeyi getirir. Bu şekilde kendinizi kandırdığınızı fark ederseniz özgüveniniz zedelenir, motivasyonunuz yükselemez..

Korkunun Tek Galibi “Karar”dır!

Ertelemenin temelinde korkularınızın yattığını biliyor muydunuz? Yapamayacağınızı düşündüğünüz, gözünüzde büyüttüğünüz şeyleri ertelersiniz. Bunun için karar verin ve adım atın. Bu karar yanlış bile olsa, kararsızlıktan ya da ertelemekten iyidir, emin olun! Zaten odaklanarak ertelemeden başladığınızda özgüveninizi, iç huzurunuzu ve motivasyonunuzu hissedeceksiniz.

Hedeflerinizi Parçalayarak Adım Adım İlerleyin

Ana hedeflerinizi küçük hedeflere bölerek başlama noktası belirleyin. Bunu kağıt üzerinde yaparak ilerledikçe artı atın. Her bitirdiğiniz küçük hedef ana hedefinize sizi daha da yaklaştıracak ve bunun farkındalığıyla motivasyonunuz artacak. Her gününüz çok kıymetli. Bu bağlamda günlük hedefler de koyarak, planlamanızı yapıp gün sonunda kendinizi değerlendirin. Kısa adımlarla sık değerlendirme yaptığınızda hem kendinizi daha hızlı geliştirirsiniz hem de her başarıda özgüveniniz artar. Zaman içinde bunun alışkanlığa döndüğünü fark edeceksiniz.

Haydi Hemen Başlayın

Biliyorsunuz ki “Başlamak bitirmenin yarısıdır”. Başladığınızda artık siz o eski siz değilsinizdir. O işle kuşanmış, o yola girmiş, geri dönüşleri kapatmış olarak kendinizi hayal edin. Geri dönmemek, hep ileriye gitmek, hedefi az ötede hayal ederek inanmak negatif düşüncelere karşı size kalkan olacaktır. Unutmayın, uzaya giden araçlar bile kalkış anında yakıtlarının neredeyse yarısını tüketirler. Kalan yarısı ise bütün yolculuk ve dönüş için yeterli olmaktadır.

Kendi uzayınıza çıkmak için şimdi harekete geçin. Üşenmeyin, ertelemeyin! İlk etapta biraz fazla yakıt harcayabilirsiniz ama sonrasında, yolculuk boyunca yaşadıklarınızla hiç pişman olmayacaksınız..


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.