Gelişim, Genel

Duygular Bulaşıcı mıdır?

3 dk okundu

Şu an içinde olduğunuz duyguyu başkasından kopyalamış olabilir misiniz?
Bilim diyor ki,duygular bulaşıcıdır. Duygu durumunuz genel olarak bilinç altı yönetiminde gerçekleştiği için, içinde bulunduğunuz ortamın veya yanınızdaki kişinin duygu durumu direkt sizi etkilemekte.

Geçmişte yapılan bir çok araştırma da bunu kanıtlar nitelikte. Hatta sadece duygu değil, beden duruşu veya ses tonu gibi  özellikler de diğer insanların etkilemesiyle değişebiliyor.
Duyguların zihinde başlamadığı, vücut hal ve duruşundan beyne doğru hareket ettiği de bu araştırmalarca söyleniyor.

Örneğin aynı iş ortamını paylaştığınız bir arkadaşınız kambur ve somurtkan duruyorsa, onunla yakınlık ve duygusal temasınız sonucu siz de hafifçe onun duruşunu taklit ediyorsunuz. Sonrasında beyniniz, vücudunuzdan gelen bu ipuçlarıyla hareket ederek izlediğiniz kişinin duygu durumuna sizi ortak ediyor.

Peki en çok bulaşan dört duyguyu merak ediyor musunuz?

Yapılan araştırmalara göre duyguların bulaşıcılık seviyeleri farklı. Fakat genel kategoride negatif duygular pozitif olanlara göre daha kolay bulaşıp yayılıyor. İçinde bulunduğunuz negatif ortamlarda duygu bulaşıcılığının farkında olursanız, belki kendinizi daha iyi hissetmeye özellikle dikkat ederek çaba harcarsınız. Negatif duyguların daha hızlı bulaşma oranına karşı siz de, en hızlı bulaşan dört olumlu duyguyu yaşayarak mücadele edebilirsiniz.

İşte o duygular:

Kahkaha

Haydi kahkaha atın. 2006 yılında yapılan bir araştırma, çevrenizdeki kişilerin kahkahanıza kayıtsız kalamadıkları, beyinlerinin kahkahanıza otomatik yanıt vererek onların yüz kaslarını gülümsemeye hazırlamak üzere gevşettiğini söylüyor.

Neşe

Çevrenize bir bakın. Ne kadar neşeli insanlarla birliktesiniz. Eğer zamanınızın çoğunu öyleleriyle geçiriyorsanız muhtemelen pozitif ve neşe dolusunuz. Durum öyle değilse sizi, bu zinciri kıran halka olmaya davet ediyoruz.

Merhamet

Merhamet ve şefkat dolu bir ortamda büyüdüyseniz, farklı olmanız mümkün değil. Araştırmalar öyle diyor. Hatta kişinin öyle olmasa bile, merhamet duygusuyla oluşmuş bir iyilik yapıldığında buna kayıtsız kalamayarak mutlaka çevresine bir iyilik yaptığı ve kendini buna zorunlu hissettiği söylenmekte.

İyimserlik

İyimserlik en bulaşıcı duygulardan biri. Genel olarak negatif bir düşünce içinde olsanız bile, bir yakınınızın sizi olumlu olarak düşündürmeyi başarması çok muhtemel. Tabi o da pozitif bir kişiyse. Çünkü beyninizin, içinde olduğu sıkıntıyı çözümlemek için olumlu bir şeyler duymaya ihtiyacı vardır ve genelde onu bulduğunuda sıkı sıkıya tutunur.

Bol kahkahalı ve neşeli günleriniz olsun…


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.