Farkındalık, Gelişim, Kişisel Gelişim

Doğru Özgeçmişle O İş Sende !

3 dakikalık okuma

İş başvurularınızda eğitiminiz, uzmanlığınız, sertifikalarınız, tecrübelerinizin bir noktada hiç önemi olmadığını biliyor musunuz? Elinizde ne kadar kaliteli malzemeler olursa olsun, sunumunuz onları karşı tarafa aktaramıyorsa, sunduğunuz kadar iyisiniz demektir. Tabi muhatabınız için.

Dolayısıyla bir an önce bu duruma karşı önlem alarak ilgili konuyla alakalı sunum tekniklerine çalışmalısınız.

Özgeçmiş de geçmişinizin sunumuyla geleceğinize açılan bir kapıdır. Eğer o kapıyı zorluyor fakat açamıyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Onlarca işe başvuruyorsunuz ve nitelikleriniz de uyuşuyor fakat size geri dönüş olmuyorsa özgeçmişinizde bir problem olduğunu iddia edebiliriz. Biz iddia ederiz, özgeçmişinizi gösterdiğiniz İK uzmanıysa kanıtlar:)

Burada temel hatalardan kısaca bahsetmek istiyoruz. Bunlara dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Fakat hala işin içinden çıkamıyorsanız ve düzenlemelerinizin bir faydasını göremediyseniz başka fark etmediğiniz sıkıntılar var demektir.

Bunların analizi ve özgeçmişiniz konusunda soru işaretlerini rafa kaldırmak; hangi işte nasıl bir özgeçmiş hazırlamanız gerektiğini çözümlemek isterseniz bu işi uzmanından öğrenin:

Şimdi bu kadarını kesinlikle yapmayın diyeceğimiz genel hatalara değinelim. Bunları özgeçmişinizde doğru yaptığınız taktirde en azından standardı yakalamış olursunuz.

  • Öncelikle CVnizde imla hatası yapmayın. İmla hatalarınızla maça 1-0 başlarsınız.
  • Cümleleriniz okuyanın dikkatini dağıtacak kadar uzun olmamalı. Ne az ne fazla bilgi vermelisiniz. Gerektiği miktarda ve çok fazla detaya girmeden..
  • İmaj seçimine dikkat! Özgeçmişinizde mümkün mertebe sosyal medya fotograflarınızı kullanmayın. Yüzünün net göründüğü, karşıdan çekilmiş bir fotoğraf ideal olanıdır?
  • E-posta adresinizin mümkünse isminizden oluşan, kodlaması kolay bir ad olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kişisel yetenek ve katılımlarınızı ön plana çıkarın. Eğer ki yeni mezunsanız tecrübeleriniz kısmına okul hayatında katıldığınız etkinlikler, üstlendiğiniz görevleri yazabilirsiniz.
  • Sosyal medya profiliniz de CVnize kalite ve renk katabilir. Bu bağlamda eğer içeriğinize güveniyorsanız, sizi iyi ifade eden bir sosyal medya hesabınız varsa kullanabilirsiniz. Çünkü firmalar son dönemlerde sosyal medya hesaplarını da inceliyor. Hatta sosyal medya hesabınızı belirtmeseniz dahi eğer size ulaşabilecekleri bir isim kullanıyorsanız, hesabınıza ulaşıp inceleyen firmalar olduğunu da bilin isteriz.

Genel hatlarıyla özgeçmiş hazırlarken yukarıdaki maddeleri es geçmemeniz sizin yararınıza. Ama yine de “Ben hepsini yaptım hala dönüş alamıyorum.” diyorsanız, bahsettiğimiz eğitime ihtiyacınız olabilir.

Her zaman mutlu olacağınız, kendinize ve çevrenize değer katacağınız güzel işleriniz olsun.

Sevgiyle kalın.