Gelişim, Genel, Kişisel Gelişim

Dijital Ortamda İletişimde Başarılı mısınız?

2 dakikalık okuma

İletişim ilk insandan bugüne kadar hep var olan dinamiklerden bir tanesi.  Şimdilerde ise iletişimin belki de en çok kullanıldığı mecra olan dijital platformlar, günlük hayatta kullandığımızdan oldukça farklı kuralları barındırıyor. 

Gerçek hayattaki beden dilinin, jest ve mimiklerin yerini bazen bir kelimede kullandığımız ekle temsil ederken, yanlış kullandığımız bir kelimeyle de her şeyi yerle bir edebiliriz. Bireysel veya kurumsal fark etmeksizin dijital ortamda iletişim, maalesef kullanan birçok kişinin uygulamadığı kuralları gerektiriyor.

İnternet üzerinden, herhangi bir teknolojik cihaz kullanarak, karşı tarafla gerçekleştirdiğimiz her paylaşım dijital iletişimin içeriğini oluşturur. Kendimizi, amacımızı, yaptıklarımızı veya fikirlerimizi paylaşmada iletişimin gücünü etkili kullanabilirsek, amacımıza ulaşmak bizim için oldukça kolay olacaktır. Günlük hayatta beden dili, jest ve mimiklerle net bir etki oluşturmak daha kolay ve anlaşılır iken, bunu dijital ortamda yapabilmek ifade, doğru algı ve dili etkin kullanabilme yeteneklerini gerektiriyor. Bunun yanı sıra dijital ortam günlük hayata oranla daha fazla yanlış anlaşılmaları barındırmakta. 

Bireysel olduğu gibi kurumsal olarak da dijital iletişim hayati önem taşımakta. Gelişen zamanda özellikle internet üzerinden iş yapan firmalar için çok büyük avantajlar sağlamakta. Aynı zamanda reklam kanalları anlamına da gelen dijital iletişim yoluyla hedef kitlesini ve müşteri portföyünü genişleten firmalar, yeni bağlantı grupları ve toplulukları oluşturuyor. Böylece organizasyon faaliyetlerini geliştirerek kendilerini rakiplerinden ileriye taşıyıp, adından söz ettiriyor.

Dijital ortamdaki iletişim hayatımıza her zaman değer katsın, onu doğru ve etkili bir şekilde kullanabilelim istiyoruz. Bunun gereklerini bilmek ve uygulamak o kadar da zor değil. Uzmanından nerede, nasıl, doğru ve yanlışı öğrenmek ve hayatınıza geçirmek isterseniz eğitimimizi inceleyebilirsiniz. 

Sağlıkla ve sevgiyle…