Farkındalık, Gelişim, Hikaye, Kurumsal, Liderlik

CEO’ların Babaları Onlara Ne Demiş?

6 dakikalık okuma

Babalar her zaman en iyisini bilmeyebilir, ama çoğu zaman çocuklarının hatırlayacağı ve kariyerlerinde kullanacağı öğütleri paylaşırlar (Doğrudan veya dolaylı olarak). Kim olduğunuzu unutmamaktan, belirsizliği benimsemeye kadar, dünyaca ünlü CEO’ların babalarından öğrendiklerini,  sizlerle paylaşıyoruz.

“Dikkatin dağılmasın.” Jim Koch, Samuel Adams’ın kurucusu

“Babama danışmanlık işimi bırakıp kendi bira fabrikamı açmaya karar verdiğimi söylediğimde bana en iyi ve en kötü tavsiyeleri verdi. Ona ilk gittiğimde bana bunun berbat bir fikir olduğunu söyledi. Aslına bakarsanız işimin hiçbir zaman tutmayacağını ve büyük balıkların beni canlı canlı yiyeceğini söyledi.”

Koch, babasının bu endişelerini görmezden geldi ve planını gerçekleştirmeye başladı. Sonrasında babası, bu zamana kadar Koch’un aldığı en güzel tavsiyeyi verdi: “Her şeyden önce biranın kalitesine odaklanmam gerektiğini söyledi. ‘İyi bira yap ve pazarlamayı kafana takma. İnsanlar bira içer, pazarlama değil. Dikkatin dağılmasın. Tek endişen bira olsun.’ Ben de ona bunu yapacağıma dair söz verdim.”

“Takip eden olma.” Russell Simmons, eğlence sektörü lideri

Simmons, babası Daniel Simmons’un, onu her daim sokaklara ve Amerika’daki siyah insanların çektiği acılara bağlı kalmaya teşvik ettiğini söylüyor. Babası New York Eğitim Enstitüsü’nde devlet okulu müdürü olarak çalışmış, sonrasında da New York Pace Üniversitesi’nde Siyahlar Tarihi Profesörü olmuştu.

“O bir kültür, sanat ve şiir adamıydı. Bana örnek olarak bir yol haritası vermişti. Çok da havalıydı. O yüzden hep onun gibi biri olmak istedim.”

Simmons, babasının ona verdiği ve hayatında aldığı kararlarda hep dikkate aldığı bir tavsiyeyi paylaşıyor: “Kendin ol. Takip etme. Koyun olma.”

“Güçlü bir iş etiği ortaya koyardı, ama onun için öncelik her zaman aileydi.” Rosalind Brewer, Walmart’ın CEO’su

Walmart’ın CEO’su Rosalind Brewer, Detroit’te beş çocuğun en küçüğü olarak mavi yakalı bir hanede büyüdü. Babası üç işte birden çalışıyordu ve güçlü bir iş etiği vardı. “Hiçbir zaman geç kalkmamıza izin verilmezdi. Ben hala erken kalkma alışkanlığımı bırakamadım.”

Babası çok uzun saatler işte çalışıyordu, ancak buna rağmen çocuklarının her bir gösterisine ve etkinliğine katılıyordu. Brewer, kendi işinde aldığı kararlarda her daim babasının ailesine olan bağlılığını örnek aldığını söylüyor.

“Hazırlanmak için asla fazla genç değilsin.” Denise Morrison, Campbell Soup Co.’nun CEO’su

Morrison, babası Dennis Sullivan’ın yanında yetişmenin, aslında işletme eğitimi almak gibi olduğunu söylüyor. AT&T yöneticisi, eve değişik telefon modelleri getirir ve kızları ile ürün geliştirme ve pazarlama ile ilgili sohbetler ederdi. Kızlar, bir bisiklet gibi yeni bir şey istedikleri zaman, iş planı çıkarmak zorundaydılar.

“Bize o kadar çok şey öğretti ki; performans ödemesinden, iş değiştirmenin önemine kadar… Dünyanın kadınlara açılacağını öngördüğünü ve hazırlıklı olmamızı istediğini söylerdi.”

“Değişim, süreklidir.”  Ariel Nelson, Jack Erwin’in kurucu ortağı

Erkek ayakkabı şirketi Jack Erwin’in kurucu ortaklarından olan Ariel Nelson, babası Jack Nelson’un onu asla yenilmiş hissetmemesine, aksine yenilmez hissetmesine teşvik ettiğini söylüyor. “Şöyle derdi: ‘Bir gün dağın zirvesinde durduğunda, anlaman gereken en önemli şey, bir sonraki gün bir vadinin dibinde de duruyor olabileceğin. Vadide olduğunda ise her zaman dağın zirvesine tekrar çıkabilme umudun olmalı. Ne coşku, ne de umutsuzluk, hiçbir zaman kararları senin adına vermemeli.’”

“Her şeyi birden yapmaya çalışma.” Julie Smoyansky, Lifeway Foods CEO’su

Smolyansky’nin babasından aldığı en güzel ders, onun yapmış olduğu hataları tekrar etmemek oldu. Babası Michael, şirketinin her alanına dahil olmak ister ve bir sorun çıktığında bir makineyi tamir etmek için bile kollarını sıvardı.

“Şirketi, onun bebeğiydi. Her çalışan, en ufak sorunda bile ona gelirdi.”

Smolyansky, 2002 yılında babası bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğinde şirketi devraldı ve bu zamana kadar halka açık bir şirketin en genç CEO’su oldu. Babasının yöntemlerinin, işletme yönetimi konusunda her zaman verimli olmadığının farkına vararak doğru insanları işe aldı ve onlara görevlerini tamamlamaları adına yetki ve otorite verdi.

“Kontrol edebileceğin şeylere odaklan.” Ken Chenault, American Express’in CEO’su

Chenault’nun bu zamana kadar almış olduğu en güzel tavsiye, babasından geldi. Babası ona, bahane üretmemesini ve kontrol edebileceği şeylere odaklanması gerektiğini söyledi.

“Kontrol edebileceğiniz tek şey, performansınız. Bu tavsiye üzerinde düşünürseniz, ki ben her gün bunu düşünüyorum, oldukça güç verici bir söylem olduğunun farkına varırsınız, çünkü aslında gerçekten bir fark yaratabileceğinizi vurguluyor. Bununla birlikte her zaman bahane üretebileceğinizi ve bir şeyi yapmamak için sebebinizin bol olduğunu da söylüyor. Ama eğer gerçekten performansınıza odaklanırsanız, çok büyük işler başarabilirsiniz.”

“En kötüsü için hazırlıklı ol.” Don Smithmier, The Big Know’un CEO’su

Online eğitim platformu The Big Know’un kurucusu ve CEO’su Don Smithmier, babasını 8 yaşındayken kaybetti. Küçük bir işletme sahibi olan babası, bir trafik kazasında vefat etti. İşletme ortağı ile hiçbir yazılı sözleşmesi veya anlaşması yoktu.

“Her şey olup bittiğinde anneme işletmeden hiçbir şey kalmadı. Bir anda beş çocuklu bir dul olmuştu. Buradan çıkardığım ders, her zaman en kötüsü için hazırlıklı olmam gerektiğiydi. Ortaklarım ve ben, işimizi kurduğumuzda, yapmakta ısrarcı olduğum ilk şey, birimizden biri öldüğünde ne olacağını açıklayan bir Üye Kontrol Anlaşması imzalatmak oldu.”

“Belirsizliği sahiplen.” Ariel Kaye, Parachute’un kurucusu

Kaye, babasının öğütlerinin, ona kendi işini kurmaya cesaret verdiğini söylüyor.

“Babam, başarının, belirsizlik içerisinde rahat olabilmekten geldiğini söyler. Bir girişimci olarak bir marka yaratmak, çok büyük riskler taşıyor.”

Kaye, zaman zaman kendinden şüphe duyduğu anlar olduğunu itiraf ediyor, ancak babasının bu yıllanmayan tavsiyesi, ona direnmesi gerektiğini hatırlatmış. “Bu tavsiye, her zaman Parachute’un misyonuna sadık kalmamı sağladı.”

Alıntıdır.

Bizler de evlat olarak babalarımızın eşsiz tecrübelerini saygıyla dinledik, dinliyoruz.. Ve Fakat hayatta karşımıza her zaman çıkamayacak olan fırsatları kendimiz oluşturup yönetebilmek adına bazen desteğe ihtiyacımız olduğu tartışılamaz.. Kişisel online eğitimlerimizle hayatınıza güzel şeyler eklemeyi deneyin… Cesaret edin.. Zira hayat yaşamayı başarmak değil midir?