Farkındalık, Gelişim, Haber, Kişisel Gelişim, Koçluk

Bilgisayara Bağımlılığı, Bacaklarından Edecekti!

2 dakikalık okuma

Bilgisayar ve oyun bağımlılığının zararları her geçen gün artıyor. Antalya’da 15 yaşındaki lise öğrencisi günde 5-6 saat hareket etmeden bilgisayar başında zaman geçirmesi nedeniyle ayaklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Liseli gencin bacakları şişti ve yürüyemez hale geldi. Gencin bacağında gölleşip pıhtılaşan kan anjiografik yöntemle tedavi edilmeye başlandı. 

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan ve Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan Sinan Can Demir bütün yaz boyunca günlerini bilgisayar başında geçirdi. 5 – 6 saat boyunca bilgisayardan kalkmayan Demir, kısa süre içerisinde yürümekte zorluk çekmeye başladı.

BACAKLARI ŞİŞTİ, YÜRÜYEMEMEYE BAŞLADI

Sinan Can Demir ciddi bacak ağrıları yaşamaya başlayınca, ailesi onu Atatürk Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine götürdü. Burada genci muayene eden Uzman Dr. Birkan Akbulut, Demir’e derin ven trombozu (bacak toplardamarlarda kan pıhtılaşması) tanısı koydu. Hemen anjiyoya alınan genç, anjiografik yöntemle pıhtı eritici tedavi sayesinde ayaklarını kaybetmekten kurtuldu.

UZUN SÜRE BİLGİSAYAR BAŞINDA ZAMAN GEÇİRMESİNDEN OLDU

Operasyonu yarım saat süren Demir’in yaklaşık 15 gün boyunca hareket etmeden bilgisayar başında vakit geçirmesi nedeniyle kanın bacaklarında göllenip pıhtılaştığı belirlendi. Tedavisi tamamlanan genç de hem doktoruna hem de ailesine bundan sonra daha az bilgisayar başında zaman geçireceğini, daha hareketli bir yaşam süreceğini söyleyerek söz verdi.

HER YARIM SAATTE BİR HAREKET EDİN
Demir’in operasyonunu gerçekleştiren uzman doktor Akbulut, “Yarım ya da bir saatte bir kalkıp bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama Sinan günde 5-6 saat hiç kalkmadan oyun oynadığı için bu hastalığa yakalandı. Sonuçta bir damar tıkanıklığı oluştu. Sinan normal yaşamına dönecek ama bundan sonra daha hareketli, aktif bir hayatı olacak” dedi.

GENÇLERDE DE DAMAR TIKANIKLIĞI OLABİLİYOR

Akbulut, damar tıkanıklığının sadece orta yaşlarda değil gençlerde de görülebildiğini belirterek, “Bunun için hareketli bir yaşam çok önemli. Çocuklar artık dışarıda oyun oynayamıyor. Ama spor yapmaları ve hareketli olmalarını öneriyoruz. Derin ven trombozu sıkça karşılan bir durum ama Sinan, bilgisayar başında günlerce uzun süre vakit geçirmesi nedeniyle bu hastalığa yakalandı. Bu da bizim açımızdan ilginç” ifadelerini kullandı.

Bütün bağımlılıklarda olduğu gibi, bilgisayar bağımlılığından da Yaşam Koçluğu ile, kurtulabilirsiniz. 


Related Posts