Farkındalık, Gelişim, Haber, Kişisel Gelişim, Liderlik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 dk okundu

Her Türk evladının yüreğinde çalan bir şarkıdır: “23 Nisan kutlu olsun!  Sevinin küçükler, övünün büyükler…” Melodisini siz de içinizde duydunuz değil mi?

Birinci Büyük Millet Meclisi Türk milletinin iradesini temsil eder.
23 Nisan 1920 Cuma günü Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile açıldığında, Türk halkı egemenliğini ilân etmiş oldu. 4 yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bundan 5 yıl sonra da bu önemli günü çocuklara armağan etti ve ilk olarak 23 Nisan 1929’da “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başladı.

Çocukların temsilen bir günlüğüne ülkenin başına geçme geleneğini 1933’te Atatürk başlattı.

UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşıdı.

 1981de Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milletimize ve tüm dünya çocuklarına kutlu olsun.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.